Truhlářské řezivo

drevo001

 

smrkSmrk Ztepilý

Smrkové dřevo náleží v současné době mezi nejrozmanitěji používaná měkká dřeva. Nábytkářský i stavební průmysl je zpracovává ve velkém množství, přičemž se cení jeho příjemně světle nažloutlé zbarvení i lehké zpracování (měkké dřevo). Dlouhou dobu jsou u výrobců hudebních nástrojů známe vibrační (rezonantní) vlastnosti tzv. „znějících smrků“, a proto se z těchto dřev zhotovují vysoce rezonantní tělesa pro hudební nástroje. Ze smrkové pryskyřice se destiluje přírodní terpentýn, který se uplatní jak v kosmetice, tak i při výrobě laků a barev.

boroviceBorovice Lesní

Dříve se tento strom využíval zejména pro těžbu pryskyřice a terpentýnu. Dnes mají takto získané přírodní suroviny jen okrajový význam, a proto se borovice lesní pěstuje hlavně na produkci dřeva. Její dřevo se uplatní zejména pro výrobu tlakuvzdorných a trvanlivých
stavebních prvků, sloupů pro elektrické vedení atd. Borovice švédská, se používá, často v nábytkářském průmyslu.

modřínModřín Evropský

Již od antických dob je modřínové dřevo velmi ceněné pro svou houževnatost a vynikající odolnost vůči hnilobám. V antickém Římě sloužilo zejména ke stavbě lodí. Pro svou snadnou opracovatelnost a krásné načervenalé barevné odstíny používá se i v dnešní době v truhlářství a nábytkářství a pro svou odolnost vůči povětrnostnímpodmínkám také na balkónová zábradlí a vnější obklady fasád.

dubDub Zimní

Také se mu říká drnák. Dub zimní poskytuje velice hodnotné dřevo, používané při stavbě lodí, podlah, nábytku, intarzií i sudů, ve kterých se nechávají vyzrát kvalitní alkoholické nápoje.

bukBuk Lesní

Dřevo buku lesního se považuje za dřevo „tvrdé“, ale není ve skutečnosti obzvláště tvrdé a je často napadáno i škůdci.

Přesto ale nachází všestranné použití a obzvláště v minulosti patřilo mezi nejvýznamnější dřeva pro stavební a tesařská řemesla. Dnes se z tohoto dřeva s oblibou vyrábějí parkety a nábytek.

olšeOlše Lepkavá

Dřevo olše lepkavé je, podobně jako u olše šedé, ve vodou nasyceném stavu velmi odolné vůči hnilobám, ale na vzduchu dosti rychle zvětrává. Je žádaným palivovým dřevem hlavně pro otevřená ohniště, protože vytváří jen málo kouře a nepraská. Uplatní se také svým teplým načervenalým zbarvením při výrobě nábytku.

topolTopol černý

Topol černý doprovází již delší dobu odvodňovací příkopy a hráze.

Vysazuje se také na vyznačování a vytyčování krajiny nebo zpevňuje svými kořeny kypré, klouzavé půdy. Obzvláště štíhlý „pyramidální topol“ lemuje dodnes cesty k panským vilám nebo k větším statkům, a plní tak stejnou funkci jako cypřiš v mediteránních oblastech.

jasan2Jasan Ztepilý

Tuhé a elastické jasanové dřevo bylo již starými Řeky ceněno jako výborný materiál pro zhotovování kopí a podobných zbraní. Dnes slouží k výrobě hodnotného nábytku a parket. Jasan ztepilý není jen významným dodavatelem dřeva pro lesní hospodářství, ale v sadovnictví také oblíbeným stromem.

břízaBříza Bílá

Elastické, relativně měkké a jemně pórovité dřevo se hodí zejména pro zhotovování lyží, hraček a domácích zařízení. Je také oblíbeným dřevem palivovým a pro své dobré absorpční schopnosti se uplatní i ve zdravotnictví. Ale i další části této dřeviny jsou žádané. Tak např. z březové kůry se připravují léky a z listů žluté barvivo. Větve slouží ke zhotovování košťat. Na cukry bohatá březová šťáva se v severní Evropě zpracovává na ocet a nechá zkvasit i na různé alkoholické nápoje.

habrHabr Obecný

Habrové dřevo je obtížně opracovatelné, ale jako palivové je vysoce ceněné. Listy a větévky spásají s oblibou kozy. Jelikož habr po řezu snadno regeneruje, byly jeho větve dříve používány pro zhotovování klecí na ptáky a obdobných pletenin. Velice dobře se hodí také pro stříhané živé ploty nebo například pro osazování vjezdů.

javorJavor Babyka

Tento druh javoru byl v jižních oblastech někdy vysazován ve vinohradech jako opora pro dráty na rozvod vinné révy. Jeho dřevo se velmi dobře uplatňuje v řezbářství a slouží i ke zhotovování rozmanitého kuchyňského a zahradního nářadí. Babyka je oblíbeným okrasným stromem. Často se vyskytuje v městské zeleni.

lípaLípa Velkolistá

Lípa velkolistá je ideálním městským stromem a uplatní se zejména v álejích a sadovnických úpravách. Nesnáší příliš intenzivní solení.
Svým raným kvetením, již několik týdnů před ostatními druhy lip, se stává tento druh významnou dřevinou pro včely a včelaře.

Nejkrásnější „venkovské lípy“ jsou lipami velkolistými.

jilmJilm Drobný

Upotřebení – vodou nasycené dřevo jilmu drobného (polního) je velice trvanlivé a používá se ke zhotovování nábytku a na výrobu dýh. Pro mnohé městské obyvatele působí tento jilm příjemně i jako okrasný stromv alejích, parcích a zahradách.

třešeňTřešeň Ptačí

Také se jí říká ptáčnice. Třešeň ptačí byla v několika oblastech svého primárního, původního areálu v různých dobách domestikována. Tento druh se pěstoval hlavně pro chutné plody. Během tisíciletí vznikl za rozličných selekčních podmínek obsáhlý odrůdový sortiment. Dřevo třešně ptačí patří k nejžádanějším dřevům pro nábytkářství, protože je jemně pórovité, pevné, odolné a lehce opracovatelné. Navíc má pěkné růžově hnědé zbarvení.